Portale zagraniczne: Publikacje do pobrania albo czytania online

Wiadomość od: Małgorzata Kosiec  / Opublikowano 17-03-2013


Pałac z tysiącem pokoi

Wystawa malarstwa Małgorzaty Kosiec

Nomad przyszłości w gigantycznych, oplecionych siecią nowoczesnej komunikacji miastach, gdzie wyobraźnia i elastyczność stają się najcenniejszym kapitałem. Plastyczne wizualizacje utopijnych wizji Constanta Nieuwenhujsa (1920-2005), architekta, awangardowego urbanisty, malarza i sytuacjonisty, zainspirowały Małgorzatę Kosiec do przygotowania wystawy „Pałac z tysiącem pokoi”.

Napięcie i chaos cechują stworzony przez Constanta projekt Nowego Babilonu. Zurbanizowane przestrzenie rozciągają się na tysiące kilometrów, gdzie ludzka praca przy produkcji dóbr stałą się zbędna dzięki rozwiązaniom naukowym i technicznym. Mieszkańcy Nowego Babilonu stają się z tego powodu konsumentami relacji międzyludzkich, zmysłowych doznań i własnej wyobraźni. Wizja megamiasta oplatającego ziemię stanowi znakomitą bazę plastycznych motywów dla abstrakcyjnego malarstwa. Dynamika „urbanistki przyszłości” inspiruje artystkę do zapisywania na płótnie złożonych i różnorodnych, przenikających się form, emanujących silną energią.

Poprzez twórczość Constanta, Małgorzata Kosiec dociera do uniwersalizmu wszelkiego projektowania. Mapa, rysunek techniczny, szkic – to czysta abstrakcja, która jednak staje się pierwszym krokiem do stworzenia czegoś namacalnego i funkcjonalnego. Artystka, odnosząc się do planów, kolaży i rysunków holenderskiego architekta-sytuacjonisty, broni idei malarstwa niefiguratywnego, obrazującego myślenie abstrakcyjne – umiejętność, która wyróżnia gatunek ludzki, tworzący zaawansowane sposoby komunikacji, katalogowania i przekazywania zgromadzonej wiedzy następnym pokoleniom.

MAŁGORZATA KOSIEC – ur. 1975 r. w Łodzi. W 2000 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Szwecji, Niemczech, USA i Holandii.

Szósta Dzielnica – nowa łódzka przestrzeń, wykraczająca poza administracyjne podziały.

Dzielnica twórczej energii i dyskusji o ideach, kreująca wizję przyszłości miasta. Każdy może się w niej znaleźć, przychodząc na Piotrkowską 102. Czeka na niego przestrzeń wydarzeń kulturalnych, spotkań i wymiany poglądów.

http://www.gosiakosiec.nazwa.pl/info/

-